ایستا سازه - istasazeh.com

 • امروز يكشنبه ۴ فروردين ۱۳۹۸
 • ایجاد یک حساب
  *
  *
  *
  *
  *
  پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده اند، لازم و ضروری است.
مرور اخبار کوتاه
 • leftlayout Layout
 • rightlayout Layout
 • افزایش اندازه قلم
 • فونت پیشفرض
 • کاهش اندازه قلم
فناوری اطلاعات PDF چاپ نامه الکترونیک
نوشته شده توسط Administrator   
شنبه ۰۱ آبان ۱۳۸۹ ساعت ۱۳:۴۷

فناوری اطلاعات ( فا ) ( Information Technology  یا IT ) :

همچنان که به وسیله انجمن فناوری اطلاعات آمریکا ( ITAA ) تعریف شده است ، « به مطالعه ، طراحی ، توسعه ، پیاده سازی ، پشتیبانی یا مدیریت سیستم های اطلاعاتی مبتنی بر رایانه ، خصوصاً برنامه های نرم افزاری و سخت افزار رایانه می پردازد » . به طور کوتاه ، فناوری اطلاعات با مسائلی مانند استفاده از رایانه های الکترونیکی و نرم افزار سرو کار دارد تا تبدیل ، ذخیره ف حفاظت ، پردازش ، انتقال و بازیابی اطلاعات به شکلی مطمئن و امن انجام پذیرد .

اخیراً تغییر اندکی در این عبارت داده می شود تا این اصطلاح به طور روشن دایره ارتباطات مخابراتی را نیز شامل گردد . بنابراین عده ای بیشتر مایلند تا عبارت « فناوری اطلاعات و ارتباطات » ( Information and Communications Technology ) یا به اختصار ICT را به کار برند .  

تعریف :

فناوری اطلاعات بسیار از علم رایانه وسیع‌تر (و مبهم تر) است. این اصطلاح در دهه ۱۹۹۰ جایگزین اصطلاحات پردازش داده‌ها و سیستم‌های اطلاعات مدیریت شد که در دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۶۰ بسیار رایج بودند. فناوری اطلاعات معمولاً به تولید و پردازش و نگهداری و توزیع اطلاعات در موسسات بزرگ اشاره دارد.دانش فناوری اطلاعات و رایانه با هم فرق می‌کنند، البته در موارد زیادی با هم اشتراک دارند. اگر علم رایانه را مشابه مهندسی مکانیک بگیریم، فناوری اطلاعات مشابه صنعت حمل و نقل است. در صنعت حمل و نقل، خودرو و راه‌آهن و هواپیما و کشتی داریم. همه این‌ها را مهندسان مکانیک طرح می‌کنند. در عین حال در صنعت حمل و نقل مسائل مربوط به مدیریت ناوگان و مدیریت ترافیک و تعیین استراتژی حمل و نقل در سطح شرکت و شهر و کشور مطرح است که ربط مستقیمی به مهندسی مکانیک ندارد اما فناوری اطلاعات و ارتباطات (آی‌سی‌تی) مهمترین مقوله در این زمینه ‌است. سید حامد خسروانی شریعتی ، تعریفی دیگر از فناوری اطلاعات بیان می دارد که بیان از فرابخشی بودن این رشته دارد ، به گفته ایشان : مهندسی فناوری اطلاعات دانشی ترکیبی از مهندسی نرم افزار ، مهندسی صنایع و مارکتینگ می‌باشد که رویکردی تحلیلی ، تجاری و باریک بینانه به تکنولوژی‌ های نوین اطلاعاتی دارد .ایشان با ایجاد این رویکرد شکاف میان طراحان نرم افزار و تحلیل کنندگان سیستم و بازار هدف را حل کرده اند .

عناصر اصلی :

فناوری اطلاعات متشکل از چهار عنصر اساسی (انسان ، ساز و کار ، ابزار ، ساختار ) است ، به طوری که در این فناوری ، اطلاعات از طریق زنجیره ارزشی که از بهم پیوستن این عناصر ایجاد می‌شود جریان یافته و پیوسته تعالی و تکامل سازمان را فراراه خود قرار می‌دهد :

 • انسان : منابع انسانی ، مفاهیم و اندیشه ، نو آوری
 • ساز و کار : قوانین، مقررات و روشها ، ساز و کارهای بهبود و رشد ، ساز و کارهای ارزش گذاری و مالی
 • ابزار : نرم‌افزار ، سخت‌افزار ، شبکه و ارتباطات
 • ساختار : سازمانی ، فراسازمانی مرتبط ، جهانی

زمینه‌های فناوری اطلاعات :

امروزه معنای اصطلاح «فناوری اطلاعات» بسیار وسیع شده ‌است و بسیاری از جنبه‌های محاسباتی و فناوری را دربر می‌گیرد و نسبت به قبل شناخت این اصطلاح آسان‌تر شده‌ است. چتر فناوری اطلاعات تقریباً بزرگ است و بسیاری از زمینه‌ها را پوشش می‌دهد. متخصصین فناوری اطلاعات وظایف متنوعی دارد ، از نصب برنامه‌های کاربردی تا طراحی شبکه‌ های پیچیده رایانه‌ای و پایگاه داده‌ های اطلاعاتی . چندی از زمینه‌های فعالیت متخصصین فناوری اطلاعات می‌تواند موارد زیر باشند : فناوری اطلاعات و علوم کتابداری و اطلاع رسانی ارتباط تنگاتنگی با هم دارند.

در ایران متولی اصلی فناوری اطلاعات و ارتباطات را وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات می دانند . 

آخرین به روز رسانی در يكشنبه ۱۲ دی ۱۳۸۹ ساعت ۱۷:۲۴
 

برخی از پروژه های انجام شده

دکل دوربین 3 جهته

کاربران آنلاین

website creation

شبکه های اجتماعی

 
 

 
 
 
 
 
 
  

نظر سنجی

نظر شما درباره محتوای سایت