ایستا سازه - istasazeh.com

 • امروز سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸
 • ایجاد یک حساب
  *
  *
  *
  *
  *
  پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده اند، لازم و ضروری است.
مرور اخبار کوتاه
 • leftlayout Layout
 • rightlayout Layout
 • افزایش اندازه قلم
 • فونت پیشفرض
 • کاهش اندازه قلم
سیستم امنیتی نظارتی ترافیکی PDF چاپ نامه الکترونیک

دوربین مداربسته یک دستگاه الکترونیکی می باشد که مانند چشم از انعکاس نور تصاویر را دریافت کرده ودر یک دستگاه ضبط کننده ذخیره و به ثبت میرساند که امروزه استفاده از دوربین مدار بسته به صورت چشمگیری توسعه و رواج یافته است و با توجه به تنوع محصولات و قیمت های آن ، این سیستم ها توانسته اند پاسخگوی نیاز بسیاری از مشتریان باشند.

دوربین های مداربسته عموما دو کاربری اصلی دارند :

·         کاربرد امنیتی : که از دوربین های مداربسته برای افزایش امنیت اماکن استفاده میشود ، که می تواند شامل پیشگیری یا پیگرد اعمال مجرمانه باشد.

·         کاربرد نظارتی : که از دوربین های مداربسته جهت نظارت بر عملکرد افراد ، تجهیزات یا کنترل تردد اشخاص و وسایل نقلیه استفاده می شود.

سیستم های دوربین مداربسته یا (Closed-Circuit Television) CCTV به صورت کلی به دو دسته آنالوگ و تحت شبکه (دیجیتال) تقسیم بندی می شوند.

دوربینهای تحت شبکه  (IP):  
در سیستم های مداربسته بالاترین نرخ کیفیت تصویر و کارایی مربوط به این نوع از سیستمها می باشد که کیفیت تصویر بر حسب مگا پیکسل و بدون محدودیت می باشد که در ایران معمولا بیشتر از 5 مگا پیکسل استفاده نمی شود. بستر انتقال تصویر از دوربین کابل شبکه می باشد و ضبط کننده تصاویر NVR (network Video Recorder) و یا سرورهای کامپیوتری می باشد.
جهت نصب و راه اندازی این سیستمها نیاز به داشتن حداقل دانش شبکه های کامپیوتری و آشنایی با تجهیزات شبکه می باشد. برخلاف سیستم های آنالوگ مقدار کابل کشی به مراتب کمتر می باشد و نیازی نیست که برای هر دوربین کابل جداگانه تا دستگاه ضبط کننده کشیده شود و می توان با طراحی مناسب و تعیین جای مناسب سوییچ در بین راه در کابل کشی صرفه جویی کرد.
برای تامین برق مورد نیاز دوربین یا باید برای هر دوربین کابل برق کشیده شود و یا اینکه از سوئیچ های با قابلیت POE Power Over Ethernet استفاده شود. در این حالت فقط باید برق سوئیچ را تامین کرد و خود سوئیچ برق مورد نیاز دوربین را از طریق کابل شبکه در کنار داده ها تامین کرده و احتیاجی به کابل کشی برق تا دوربین نداریم.
البته باید به این نکته اشاره کرد دوربینی که انتخاب می کنیم باید قابلیت POE داشته باشد. اکثر دوربین هایی که دارای قابلیت POE هستند امکان تغذیه ولتاژ بصورت مستقیم را هم دارا می باشند.
در صورتی که دوربینها را بصورت POE استفاده میکنید حتما باید به توان مصرفی دوربین ها و انتخاب سوئیچ POE و نوع کابل شبکه توجه زیادی داشته باشید. از دیگر نکات مهم در طراحی شبکه زیر ساخت و تخصیص پهنای باند مناسب با توجه به سیستم مورد نظر است.

دوربینهای مداربسته  AHD  :
نسل جدیدی از سیستم های مداربسته هستند که کیفیت تصاویر آنها به صورت مگا پیکسلی می باشند و حداکثر تا 2 مگا پیکسل کیفیت تصویر و رزولوشن 1080 P  قابل مشاهده می باشند. این دوربین ها از بستر آنالوگ و کابل تصویر کواکسیال استفاده می کنند و با استقبال چشمگیری به دلیل نزدیک بودن قیمت آن به آنالوگ روبرو شده است و به صورتی می توان عنوان کرد نسل ارتقا یافته دوربین های آنالوگ می باشد. جهت ذخیره سازی از DVR استفاده می شود و طریقه نصب و راه اندازی آن دقیقا بصورت سیستم های مداربسته آنالوگ می باشد.
در این نوع از سیستم های مداربسته برای اینکه تصاویر با حجم بالا بتواند انتقال پیدا کند دوربین سیگنال را کد گذاری کرده و بر روی کابل کواکسیال انتقال می دهد و در آن طرف دستگاه DVR کدها را رمزگشایی کرده و به دیجیتال تبدیل و سپس ذخیره می کند.
در این نوع از سیستم ها برخلاف سیستم های آنالوگ تصویر خروجی از دوربین را نمی شود به صورت مستقیم به نمایشگر وصل نمود و تصویر آن را مشاهده کرد و حتما باید دستگاه DVR وجود داشته باشد.
اکثر DVR های تولید شده به صورت ترکیبی می باشند ، یعنی می شود از آن جهت ذخیره سازی دوربین های آنالوگ هم استفاده کرد یا بصورت ترکیبی از دوربینهای AHD و آنالوگ و یا حتی HD و دوربین های تحت شبکه استفاده کرد.
این نوع سیستم های مداربسته از لحاظ تکنولوژی به سه گروه عمده AHD , HDTVI , HDCVI تقسیم بندی می شوند که تفاوت آنها در نوع چیپ و شرکتهای سازنده آن می باشد که الزاما باید دوربین و DVR  را از یک نوع تکنولوژی ذکر شده انتخاب کرد.

دوربین های مداربسته آنالوگ :
سیستم مداربسته آنالوگ نسل قدیمی دوربینهای مداربسته میباشد که به علت سهولت در نصب و راه اندازی و قیمت ارزان آن نسبت به دوربینهای تحت شبکه هنوز هم مورد توجه و با استقبال زیادی روبرو هستند.
البته شایان ذکر است که تصویر دوربینهای آنالوگ به مراتب کیفیت پایین تری نسبت به دوربینهای تحت شبکه دارا میباشند.
جهت انتقال تصویر خروجی دوربین به نمایشگر یا دستگاه ضبط کننده (DVR) از بستر کابل کواکسیال استفاده میشود و برای هر کدام از دوربینها باید کابل جداگانه تا دستگاه DVR کشیده شود.


دستگاه ضبط کننده یا DVR(digital video recorder)  : با نصب هارد در DVR امکان ضبط و بازبینی چند تصویر همزمان را خواهیم داشت. این دستگاهها عمدتاً به صورت 4 کانال ، 8 کانال ، 16 کانال و 32 کانال تولید میشوند که امکان ضبط و نمایش همزمان تا 32 کانال را به ما میدهند.
TV Line
 : معیار سنجش کیفیت تصویر دوربین آنالوگ TV Line می باشد که یک استاندارد برای رزولوشن و وضوح تصویر در دوربینهای مداربسته آنالوگ می باشد. در این استاندارد به تعداد خطوط قابل تفکیک عمودی تصویر TVL می گویند و هرچه مقدار این TVL بیشتر باشد دوربین از کیفیت تصویر بالاتری برخوردار است و جزئیات بیشتری در تصویر قابل مشاهده هستند. بالاترین کیفیت در این نوع دوربین ها 720 TVL  می باشند که این کیفیت را اگر بخواهیم با مگا پیکسل مورد قیاس قرار دهیم به عبارتی میشود 0.56 مگا پیکسل با رزولوشن 582 × 976 یعنی به عبارتی نیم مگا پیکسل بالاترین نوع تصویر در دوربین های آنالوگ می باشد.

انواع دوربین ها  :


دوربین دام (Dome) :  این نوع دوربین ها جهت نصب در محیط های داخلی و مسقف مناسب بوده و بر روی سقف نصب می گردد و دارای لنز می باشد.

دوربین بولت (Bullet) :  این نوع دوربینها ضد آب بوده ، دارای لنز و مناسب جهت نصب بر روی دکل و دیوار می باشد.

دوربین مینیاتوری (Pin hole) :  این نوع دوربین به دلیل ابعاد کوچکش معمولا به صورت مخفی نصب می شود. از دیگر کاربرد های این دوربین کوچک نصب در فضاهای کم و محدود مانند آیفون تصویری می باشد.

دوربین باکس یا صنعتی (Box) :  این نوع دوربین ها معمولا در محیط های پیرامونی نصب می شوند و برای محافظت در برابر برف و باران باید قاب خریداری شود.این دوربین ها بدون لنز می باشند و باید لنز را جداگانه تهیه کرد.
حال سوال اینجاست که با توجه به خرید لوازم جانبی دوربین نظیر قاب محافظت کننده و لنز جداگانه و در نتیجه تحمیل هزینه بالا نسبت به دوربین بولت مزیت ان چیست؟

قاب (Housing)  یا کاور مخصوص این دوربین ها قابلیت نصب فن برای مناطق گرمسیر و نصب هیتر برای مناطق سردسیر می باشد و لنز جداگانه را می توان متناسب با نوع کاربری تهیه کرد.

دوربین گردان (Speed Dome)  : این نوع از دوربین ها همانطور که از اسمشان پیداست چرخشی بوده و قابلیت زوم اپتیکال و دیجیتال دارد و برنامه دهی جهت چرخش خودکار یا چک کردن چند نقطه به صورت اتوماتیک را دارا می باشد. این دوربین ضد آب بوده و چرخش 360 درجه دارد.

دستگاه ضبط کننده دوربین های آنالوگ (DVR) :  شرکت های سازنده این دستگاه ها را به صورت 4 کاناله ، 8 کاناله ، 16 کاناله و 32 کاناله تولید می کنند که به هر کانال فقط یک دستگاه دوربین وصل می شود . این دستگاه ها قابلیت ضبط صدا را نیز همراه با تصویر دارا می باشند که تعداد کانال ورودی صدا بستگی به سازنده دستگاه دارد. فرمت فشرده سازی ، تعداد فریم بر ثانیه و رزولوشن ضبط تصاویر بسیار حائز اهمیت می باشد. معمولا فرمت فشرده سازی این دستگاه ها H264 می باشد و بهترین حالت 25 فریم در ثانیه و رزولوشن ضبط تصاویر همان اندازه قاب تصاویر می باشد که هرچه اندازه این قاب بزرگتر باشد جزئیات بیشتری در تصویر قابل مشاهده می باشد. حال اگر شما از یک دوربین با رزولوشن بالا استفاده کنید اما DVR با رزولوشن پایین ضبط کند ، تصویری که شما در نهایت مشاهده می کنید تصویری با رزولوشن پایین می باشد.

دستگاه ضبط کننده دوربینهای تحت شبکه (NVR)  : به نوعی می توان گفت نقش سرور را در شبکه دوربین های مداربسته بازی می کند اما به هیچ وجه سرور نمی باشد. شرکت های سازنده این دستگاه ها را معمولا به صورت 4 کاناله ، 8 کاناله ، 16 کاناله ، 25 کاناله و32 کاناله تولید می کنند و از کیفیت ضبط با رزولوشن بالا برخوردارند. یکی از مهمترین شاخصه هایی که NVR ها را از هم متمایز می کنند تعداد کانال و پهنای باند ورودی می باشد.

 

 

 

شایان ذکر است که جهت استفاده از دوربین مداربسته از دکل و پایه دوربین استفاده می گردد که بنا به نوع کاربرد و محل نصب در طرح ها و اندازه های مختلف طراحی و ساخته می شود.


اطلاعات تکمیلی در مورد دکل دوربین :

 

http://www.istasazeh.com/index.php?option=com_content&view=article&id=130&Itemid=149

 

 http://www.istasazeh.com/index.php?option=com_content&view=article&id=220:1396-07-24-12-08-00&catid=65:1389-07-02-20-57-11&Itemid=120

 

 https://www.aparat.com/v/QuCKj/%D8%AF%DA%A9%D9%84_%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86_%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%B3%D8%AA%D9%87_%D9%88_%D8%A7%D8%B3%D9%BE%DB%8C%D8%AF%D8%AF%D8%A7%D9%85

 

برخی از پروژه های انجام شده

اجرای فونداسیون(پایه دوربین)

کاربران آنلاین

website creation

شبکه های اجتماعی

 
 

 
 
 
 
 
 
  

نظر سنجی

نظر شما درباره محتوای سایت