منو
بستن

برقگیر

برقگیر

برقگیر یا به عبارتی سیستم زمین به سیستم دریافت بار الکتریکی رعد و برق و انتقال آن به زمین می‌ باشد تا از آسیب رساندن به تجهیزات ، دستگاه ها و متعلقات دیگر جلوگیری به عمل آید.

امروزه ارتباطات به یکی از ستون های زندگی تبدیل گردیده و بسترهای اطلاع رسانی که دنیا را به دهکده کوچکی تبدیل نموده اند سوار بر امواج خروشان ارتباطات می باشند . در چنین وضعی ، با توجه به اهمیت برقراری ارتباطی پایدار بایستی به فکر بالا بردن ایمنی فیزیکی و الکتریکی سایت های ارتباطی بود.

در گذشته رعد و برق و عوامل طبیعی خسارت های جانی و مالی فراوانی به انسان وارد نموده اند . ولی امروزه ، اصابت مستقیم و یا القائات ناشی از اصابت غیرمستقیم صاعقه می تواند اثرات مخربی بر روی سایت ها و سیستم های ارتباطی گذاشته و علاوه بر خسارات فراوان مالی ، پایداری ارتباطات را نیز تهدید نماید . لذا می بایست راهکار های علمی و استاندارد برای مقابله با آن ارائه نمود . یکی از مطمئن ترین راهکارها استفاده از سیستم های صاعقه گیر یا برقگیر می باشد .

 

انواع برقگیر :

 

۱-  برقگیر فعال ( Active ) : با فناوری مختلف ( خازنی ، اتمی و … ) هوای اطراف خود را یونیزه می نماید.

در صاعقه گیرهای فعال معمولاً سه مؤلفه کلاس حفاظتی ، شعاع حفاظت و ارتفاع برقگیر نسبت به سطح بایستی مورد توجه قرار گیرد.

( توضیحات کامل در دیگر مقالات این بخش شرح داده شده است ).

 

۲- برقگیر غیرفعال (Passive ) : شامل یک میله نوک تیز ساده می باشد که از جنس مس یا استیل است و در انواع ذیل می باشد.

الف) برقگیر تمام استیل چهار شاخه

ب) میله برقگیر تمام استیل

ج) میله برقگیر تمام مسی

د) تسمه کشی

( توضیحات کامل در دیگر مقالات این بخش شرح داده شده است ).

 

از هر کدام از انواع برقگیر با توجه به شرایط محیطی و نوع کاربرد آن استفاده می شود. مثلاً در مناطقی که صاعقه زیاد می باشد می بایست از سیستم برقگیر و صاعقه گیر قویتر استفاده نمود .

 

earth

دیدگاه